تبلیغات
گوگل فارسی ::. - راه آزادی قدس از کجا می گذرد؟
گوگل فارسی ::.
گوگل حقیقت گوی سیاسی-فرهنگی-اجتماعی
چهارشنبه 25 مرداد 1391 :: نویسنده :

جام جم آنلاین/

جواد شعرباف/

 

تاریخ اسلام، مشحون از حوادث تلخ و شیرین اما عبرت آموز است. فراز و فرودهای شگفت انگیزی که در صدر اسلام رخ داده، در تاریخ تمدن ها بی سابقه اگر نگوییم، یقینا کم نظیر است. یعنی به چیزی شبیه معجزه می ماند پیدایش و ماندگاری و از همه مهمتر جهانگیریش در اندک زمانی. آن هم در شرایطی که دو ابرقدرت شرق و غرب جایی برای “نیروی سومی” باز نمی کرد؛ چه برسد به آن که اقتدار هر دوی آنان را به چالش و سلطه اشان را به زیر بکشد.

 

این معجزه آشکار تاریخ، اگر چه مرزهای بسیاری را درنوردید و در کمتر از ده سال امپراطوری روم و در دهه دوم، پادشاهی ایران را شکست داد،اشارات و تنبیهات قرانی ما را به این کریمه شریفه رهنمون می سازد که همه این فتوحات اسلامیه، از او و به خاطر او و برای اوست:انا فتحنا لک فتحا مبینا.نقل است که احبار یهود، ظهور پیامبر آخرالزمان را چشم می کشیدند؛ اما از درون قوم و قبیله خودشان! و برای همین هم در میانه کوچ از مصر به فلسطین، برخی به آن امید، درمیانه راه، تن به سکونت در صحرای سوزان عربستان دادند. علمای یهود پیش بینی کرده بودند که پیامبر خاتم از این منطقه ظهور خواهد کرد؛ در مکانی میان مکه و یثرب. پیامبر ظهور کرد اما نه از میان آنان و این شد زمینه ای برای روی برتافتن از همو که چشم انتظارش بودند. همان احبار، به سائقه علم و دانشی که داشتند و اینک نژادپرستی و قوم گرایی مزید و البته حجابش شده بود، حکم کردند ” حال که از ما و با ما نیست پس دشمن ماست”. انکار ، تفتین،مقابله نرم و سخت و تحریک دیگران و سپس خودشان به جنگ، در دستور کارشان قرار گرفت و کردند آنچه کردند. اما در نهایت “جاء الحق و ذهق الباطل ان الباطل کان ذهوقا”ادامه…..

قصه تعامل یهودیان عربستان با پیامبر نوظهور غیر یهودی، یکی از داستان های پر آب چشم تاریخ است. پیامبر در ابتدای ظهور اسلام،در چندین جبهه می بایست می جنگید که سخت ترین و گزنده ترین آنها، یهودیان بودند.. قریش که از مقابله سخت افزاری با دین و پیامبر جدید ناکام مانده بود، به دنبال هم پیمان به سراغ یهودیان سرخورده از تقدیر تاریخ برآمد. به شکرانه اتحاد جهل و حسادت، تلخ ترین دوران عمر تاریخ اسلام و پیامبر نازنینش رقم خورد. روزی نبود که میان آن دو قوم عنود و جهول، جلسه ای برگزار نشود و ساز تازه ای علیه پیامبر رحمت کوک نشود.

شرح تفصیلی آیات مکرر قران، در مذمت یهود و اغواگری های آنان و مکر و حیله گری هایشان و راه و چاه نشان مشرکان دادنشان را باید در کتب و جوامع تفسیری خواند و بر صبر و استقامت پیامبر و مومنان،رشک برد و غبطه خورد و البته در دلو به مدد تسبیح خاطرات ،مستمرا آیات لعن و نفرین الهی بر این قوم را مکرر کرد. کلید فهم دایره المعارف خباثت یهودیان نسبت به آن عزیز آیا “ما اوذی النبی مثل ما اوذیت”نیست؟

مذکور است که میان قریش با یهودیان و دیگر مشرکان، داد و ستد های بسیاری برقرار بود. جهالت مشرکان و خباثت یهودیان زمینه برای همفکری علیه دشمن مشترک که بساط شرک و کفر آنان را هدف گرفته بود را فراهم آورد. مشرکان که بویی از معارف الهی نبرده بودند، به هر دری برای مقابله با طرفداران دین جدید می زدند، اما راه به جایی نمی بردند. تنها در باز و روی گشاده،قلاع یهودیان و بزرگان دینی آنها بود که نیک می دانستند چه اتفاقی افتاده و در حقیقت چه بر سرشان آمده است. “یعرفونه کما یعرفون ابناءهم”.

پیامبر را همانند فرزندانشان می شناختند اما حقد و کینه اجازه ابراز نمی داد و از همین رو دعوت مشرکان را برای اتحاد پذیرفته و متفقا سلسله دشمنی را جنباندند. تنها پس از سرکوب شدید یهودیان بود که مشرکان و کفار حجاز،به لحاظ نظری و عملی خلع سلاح شدند. ابوسفیان و آل او تسلیم شدند و پیامبر توانست مکه را فتح کند. بدین ترتیب و پس از فتح مکه، راه به سوی رهایی قبله اول مسلمین هموار شد. راه آزادی قدس در آن زمان از مکه می گذشت.

وضعیت امروزه جهان اسلام بی شباهت به آن دوران نیست. نویسنده قصد مقایسه، تقارن و تطبیق را ندارد، اما شرایط سیاسی به گونه ای دیگر در حال تکرار است. بنی اسرائیل همچنان و بازهم صحنه گردان شرایط در مقابل اسلام ناب محمدی شده اند و اخلاف همان مشرکان با تظاهر به عمل به سیره و سنت سلف، که اینک برخلاف صریح قران، یهود و نصاری را دوستان خویش ساخته اند، بر همان مدار آبا و اجدادشان در ضدیت با دین ناب می کوشند.

اینان همانند اسلافشان، زر و زور و تزویر را بیش از حد کفایت دارند و با تکیه بر این سه می توانند در دنیای اسلام ید بیضا کنند و سامری گونه ادای مسیحا درآورند.نگاهی به اوضاع جاری و حوادث پیرامونی نشان می دهد که میان بنی اسرائیل و بنی سفیان (صرف نظر از بحث صحت و سقم انتساب آل سعود به یهودیان) پیوندهایی از جنس گذشته در تقابل با اسلام ناب برقرار شده است.

تلاش آل سعود برای مقابله جدی با جمهوری اسلامی و هم نوایی و هم پیمانی علیه نظام مقدس اسلامی، از شواهد جدی در صحنه عمل برخوردار است. گزارش های متعددی که از برقراری تماس میان مقامات سیاسی و اطلاعاتی طرفین منتشر می شود و همسو شدن منافع آنان در تقابل با نظام اسلامی و تشدید جنگ شیعه و سنی در منطقه، حاکی از عینیت یافتن این همفکری است.

جدال میان اسلام ناب با جریان سفیانی و بوسفیانی چنان تعمیق شده است که اینان برای پشتگرمی، به هم پیمانان قدیمی خویش روی آورده اند. بنی اسرائیل نیز سودجویانه همانند گذشته از این جاهلان برای پیشبرد اهداف خویش بهره می برند. تاریخ البته نشان داده است که این هم پیمانی ها راه به جایی نمی برد “و لو کان بعضهم لبعض ظهیرا”

تلاش مشترک برای تقابل با نظام اسلامی که هدفی جز مقابله با دیکتاتوری، مبارزه با ظلم و فساد، دشمنی با ستم و بی عدالتی، بسط حکومت و حاکمیت الهی و البته حمایت از مظلومین و رفع اشغال از فلسطین، نداشته میان این دو،چندین دهه دوستی و تعامل آفریده است. بی شک از جنس همان نزدیکی یهود و مشرکان قریش. اینک که راه کربلا به مدد استقامت ملت گشوده شده،برای آزادی قدس، آیابا تکیه بر تجارب تاریخی باز هم باید از مکه شروع کرد؟ و این بار هم آیا راه قدس از مکه می گذرد؟!

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:49 ق.ظ
Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your
content seem to be running off the screen in Firefox. I'm not sure if this is
a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I'd post to let you know.

The design look great though! Hope you get the
problem solved soon. Cheers
جمعه 13 مرداد 1396 08:51 ب.ظ
Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out.
Please let me know where you got your design.
Thanks
جمعه 18 فروردین 1396 04:32 ب.ظ
Everyone loves it when folks come together and share thoughts.
Great website, stick with it!
چهارشنبه 13 آذر 1392 09:34 ب.ظ
بالاخره من نفهمیدم این بنی اسرائیل که زمان های قدیم وجود داشتند بعد از اخراج شدن و مهاجرت از مصر،کجا رفتن،وچرا امروزه هیچ کشوری برای خود ندارند،و دوم این که چرا امروزه این قدر خشن و بی رحم هستند.
شنبه 8 مهر 1391 07:27 ب.ظ
راستی یادت نره این جهان شمول شدن اسلام کار عمر بود همینطوری گفتم
دوشنبه 27 شهریور 1391 09:34 ب.ظ
بسم رب الشهداء واصدیقین

ویژه نامه شهدای گردان صابرین سپاه

لطفا برای شادی روح شهدای صابرین این مطلب را در وبتون درج کنید.
یه بسیجی شیرازی
http://hizbolah1357.mihanblog.com/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ :
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :